PDA

View Full Version : 100% height of DIVsArtti
02-22-2009, 02:20 PM
Hello,
this is the site for wich im talking: http://www.artiyt.com/
You see the sidebar is not aligned with the footer, I want that the sidebar height to be 100% and aligned with the bottom of the page.
I hope you can help me doing it, here is the css:

http://www.artiyt.com/templates/ja_purity/css/template.css

Artti
02-22-2009, 05:01 PM
can anyone help me please?

Excavator
02-22-2009, 05:50 PM
Hello Artti,
You need to have a look at the faux columns method (http://www.alistapart.com/articles/fauxcolumns/).

The validator finds some errrors in your code.
http://validator.w3.org/check?verbose=1&uri=http%3A%2F%2Fwww.artiyt.com%2F

Doesn't quite work in FF3 when it gets wide. Instead of align="left" for your image, you should give it an id and float it.
Like this -
CSS:

#photo {
float: left;
margin: 0 10px 0 5px;
}
markup:

<div class="article-content">
<p>
<img src="http://farm4.static.flickr.com/3228/2775584246_755b690fc5.jpg" width="200" height="262" alt="description here" id="photo"> <strong>Syri i
Kaltėr</strong> ėshtė njė vėnd turistik shumė i bukur qė ndodhet pranė rrugės midis Sarandės dhe Gjirokastrės. Ėshtė njė pikė shumė piktoreske ku nga njė burim i kaltėr me
origjinė karstike nga Mali i Gjerė del njė ujė i kristaltė. Nga thellesia e burimit uji merr ngjyrėn e kaltėr nėn rrezet e djellit. Esht? burimi m? i madh dhe m? interesant nd?r 18
burimet q? shp?rthejn? rr?z? malit t? gjer?. Esht? shpallur monument natyre. Forma e tij ?sht? ovale e ngjashme me form?n e nj? syri, shp?rthen nga toka i err?t n? mes dhe i
kalt?r anash. Thell?sia e tij ?sht? tep?r e madhe arrin drei n? 45 m thell?si. Ndodhet p?rball? fshatit Krongj, 45 m n?n nivelin e lugin?s s? Drinos dhe ?sht? shkarkim kryesor i malit t? gjer?. Esht? burim me uj?ra t? fresk?ta dhe t? ?mbla i rrethuar me bim?si t? dendur dhe me gjelb?rim t? p?rhersh?m.</p> <p>Burimi i lumit tė Bistricės, qė pėrshkon njė
pjesė tė jugut tė Shqipėrisė, i shėmbėllen vėrtet njė syri tė madh rrumbullak me diametėr afro dhjetė metra. Bebja e syrit, njė gropė e thellė pus, nga ku uji ngjitet lart si nė
njė kazan qė sapo ka filluar tė vlojė ka njė ngjyrė blu nė tė zezė. Ajo vjen e rrethohet pastaj nga pjesa e kaltėrt e syrit qė bėhet e tillė ngaqė thellėsia e burimit aty ėshtė mė
e pakėt. Sipas legjendės nė ato zona sundonte njė dragua qė rrėmbente vajzat, ndalte ujin dhe ua kishte bėrė tejet tė vėshtirė jetėn banorėve. Derisa mė nė fund e vranė
dhe, kur e vranė, nga syri i dragoit buroi ky ujė i kulluar qė vazhdon tė rrjedhė teposhtė nė formėn e lumit tė Bistricės duke ushqyer atypari njė bimėsi tė rrallė pėr nga
dendėsia e forca dhe duke dhėnė mė tej dritėn qė ndriēon qytetet dhe fshatrat e Jugut. Njė dragua qė ndal ujin dhe rrėmben vajzat ėshtė i urryer, kurse fakti qė syri i kėtij
dragoi tė vrarė shndėrrohet nė burim jete sikur tė ēorienton emocionalisht duke shkrirė nė njė tė vetme tė mirėn dhe tė keqen. Megjithatė, kuptimi i kėsaj legjende, si i shumė
tė tjerave tė ngjashme me dragua, ėshtė i qartė. Ajo simbolizon pėrpjekjen e njeriut pėr tė mposhtur tė keqen, apo forcat e verbėra tė natyrės dhe pėr t’i hapur rrugėn jetės;
por edhe varėsinė e tij prej natyrės. Ne nisi parendo vincitor (nuk mund ta nėnshtrosh veēse duke iu nėnshtruar) thotė Bekoni pėr natyrėn.
</p>
</div>

Artti
02-23-2009, 12:30 PM
I tried but it doesnt work

Excavator
02-23-2009, 04:49 PM
You need to have a look at the faux columns method.
Did you look at that? I can't find that you put a background image anywhere in the website you linked to.